Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Eurofolie.pl

W aranżowaniu przestrzeni istnieje wiele rozwiązań pozwalających na rozdzielenie gruntów o zróżnicowanym uziarnieniu, czy utrzymanie gruntu pod różnymi konstrukcjami. Jednym z najlepszych, nowoczesnych produktów wykorzystywanych w tym celu jest geowłóknina. Jest ona płaskim geosyntetykiem, do którego produkcji wykorzystuje się włókna poliestrowe lub polipropylenowe. Podczas tworzenia materiału włókna spajane są ze sobą poprzez procesy mechaniczne lub termiczne. Wykorzystana jest głównie podczas formowania warstw mających na celu rozdzielić grunty lub kruszywa o zróżnicowanym stopniu uziarnienia, a dzięki tak trwałej strukturze w znacznym stopniu przyspiesza ich konsolidację. Coraz częściej geowłókninę wykorzystuje się do tworzenia warstwy podkładowej pod inne płaskie geosyntetyki takie jak geokraty czy geosiatki.

 

Poza wykorzystaniem w budownictwie materiał ten wykorzystywany jest jako materiał ochronny podczas zabezpieczania brzegów rzek, wybrzeży czy też jako osłona geomembran w trakcie budowy zbiorników wodnych. W przypadku zastosowania prywatnego geowłókninę wykorzystuje się najczęściej podczas budowy podjazdów i ścieżek. Dzięki jej unikatowym właściwościom te elementy posesji pozostają zabezpieczone przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, ponieważ geosyntetyk odprowadzi nadmiar wody do głębszych warstw podłoża.

 

Istnieje wiele rodzajów geowłókniny, które dzielone są ze względu na swoje zastosowanie:

  • geowłóknina filtracyjna — jej najistotniejszą funkcją jest filtracja mająca zapobiec erozji gruntu powodowanej wodą gruntową; dzięki zatrzymywaniu cząstek stałych i umożliwieniu swobodnego przepływu wody między dwoma gruntami systemy drenażowe nie ulegną zamuleniu; głównym przeznaczeniem jest montaż przy budowaniu drenów francuskich;
  • geowłóknina filtracyjno-separacyjna — posiada właściwości zbliżone do filtracyjnej, jednakże jest wykorzystywana przede wszystkim w sytuacjach, w których prognozowane są znaczne odkształcenia gruntu; ten rodzaj geowłókniny ma specjalne właściwości przyspieszające konsolidację oraz stabilizację podłoża; znajduje szerokie zastosowanie, począwszy od separowania warstw konstrukcyjnych dróg leśnych, przez boiska po autostrady;
  • geowłóknina ochronna — najgrubsza ze wszystkich, charakteryzuje się najwyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, jednocześnie zachowując zdolność do transmisji zarówno wody, jak i gazu pomiędzy gruntami.

Eurofolie.pl   ul. Karmelkowa 66,  52-319 Wrocław

tel. + 48 666 111 096  |  e-mail: [email protected]